Ligota to mała miejscowość położona w południowej Wielkopolsce na terenie Gminy Kobyla Góra, jednej z siedmiu należących do powiatu ostrzeszowskiego, który od południa i zachodu sąsiaduje z województwem dolnośląskim.

Od zarania swoich dziejów był to teren pograniczny. Stykają się tutaj dwie krainy: Wielkopolska i Dolny Śląsk. Odcisnęło to ślady w kulturze i tradycji tego obszaru. Przenikały się tutaj: narody, języki i religie, a mieszkający tu ludzie pochodzili z różnych narodowości.

Okolica urzeka bardzo malowniczym ukształtowaniem terenu. Przecinające go pasmo Wzgórz Trzebnicko - Ostrzeszowskich, tworzących moreny czołowe, powstałe w wyniku zlodowacenia, dodatkowo uatrakcyjnia jego walory turystyczne i krajobrazowe. W wielu miejscach znajdują się punkty widokowe, z których rozpościera się wspaniała panorama okolicy. Prawie połowę powierzchni naszej gminy stanowią lasy, głównie sosnowe, choć zdarzają się też inne gatunki drzew. Duży areał lasów i wód stwarza dogodne warunki życia dla fauny i flory, a w sezonie jesiennym obfituje w grzyby.

Siedzibą władz gminnych jest Kobyla Góra. Najstarsze zapiski na temat Kobylej Góry pochodzą z 1387 roku, ale z wielkim prawdopodobieństwem można stwierdzić, iż istniała ona znacznie wcześniej. W latach 1509 – 1793 Kobyla Góra posiadała prawa miejskie, nadane przez Króla Zygmunta Starego. Zabytki Kobylej Góry, swoją genezą sięgają do początku dziewiętnastego wieku. Starsze uległy zniszczeniu na wskutek pożarów, których ofiarą kilkakrotnie padała nasza „stolica”.

Dzięki wybudowaniu sztucznego akwenu wodnego o nazwie „Blewązka”, Kobyla Góra stała się ośrodkiem turystyki, rekreacji i wypoczynku. Akwen ten przyjął potoczną nazwę „Zalew”. Od strony Kobylej Góry, przy samym zalewie położony jest ośrodek rekreacyjny, w którym jest m. in. klub żeglarski i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Zalew jest też miejscem, gdzie swojej pasji mogą oddawać się wędkarze, nad czym swoja pieczę roztacza Polski Związek Wędkarski. W gminie cały czas rozwija się baza turystyczna, do której obok hoteli, pensjonatów i licznych gospodarstw agroturystycznych, należy również stanica harcerska, która od 1979 roku służy harcerzom.

W odległości około 7 km znajduje się najwyższy szczyt Wielkopolski - "Kobyla Góra" 284 m n.p.m. W 1999 r. z okazji 2000 lat chrześcijaństwa na szczycie wzniesiony został Krzyż Milenijny. W 2005 r. postawiono dzwonnicę z dzwonem im. Jana Pawła II.

 C.d.n...

 

Powrót

Księga Gości - najnowszy wpis

30.12.2017. – 01.01.2018

Skoro tutaj dziś (wczoraj) wpadliśmy

To ważny powód mieliśmy

Więcej…